Itan Glanc, mladi neuronaučnik i istraživač u laboratoriji Rogulja Lab na Medicinskom fakultetu Univerziteta Harvard, održao je 25. maja 2024. godine na našoj „Mreži – Forumu znanja“ u Beogradu izuzetno zanimljivo predavanje o tome kako spavanje utiče na naše ponašanje.
Dok je Dragana Rogulja, koju smo takođe imali priliku da slušamo, postavila pitanje zašto nam je san potreban, Itan Glanc se fokusirao na ispitivanje načina na koji naš mozak određuje koliko nam sna treba tokom dana. U ovom kontekstu, „unutrašnji svet“ odnosi se na naš mozak i sve fizičke i fiziološke posledice naših svakodnevnih iskustava.
Nismo samo „robotizovani“ entiteti kojima upravljaju neurotransmiteri; tu su i motivacija i volja koje nam pomažu da prođemo kroz dan. Fascinantno je da slične mehanizme možemo posmatrati i kod vinskih mušica, koje imaju daleko manji broj neurona, ali su nam ipak dale značajna saznanja, čak pet Nobelovih nagrada rezultat je istraživanja na njima.
Šta nas čini umornim? Da li je to doba dana, količina sna iz prethodne noći, hrana koju smo konzumirali, ili fizička aktivnost koju smo obavljali? Šta se dešava u našem mozgu kada smo umorni? Ovo su pitanja na koja Itan pokušava da odgovori u svojoj doktorskoj disertaciji.
Takođe, Itan je podelio svoje iskustvo o važnosti dobrog mentora. Iako nije imao najbolje ocene na fakultetu i nije bio među najboljih studentima, pravi mentori su mu pomogli da izvuče ono najbolje iz sebe, ostane u nauci i počne da stvara sjajne rezultate. Njegov dolazak na Harvard samo je jedan deo te priče.
Pogledajte snimak predavanja Itana Glanca u celosti na našem YouTube kanalu.