U subotu 25. maja, u Operi i Teatru Madlenianum u Zemunu, Fondacija Miloš Biković održala je svoj prvi javni događaj pod nazivom „Mreža – Forum znanja“.
Cilj ovog okupljanja bio je da predstavi misiju i ciljeve Fondacije široj javnosti, ali pre svega da okupi polaznike pilot projekta, naše mentore i saradnike, dajući im jedinstvenu priliku za umrežavanje. Na jednom mestu našli su se najbolji studenti i mladi talenti, vrhunski stručnjaci iz različitih oblasti, iz naše zemlje i celog sveta.
Prateći format naučne konferencije, „Mreža – Forum znanja“ ugostila je osam govornika, istovremeno pružajući umetnički sadržaj publici. U ulozi moderatora bili su Miloš Biković i Veronika Tasić Vušurović, članica UO Fondacije. Oni su predstavili tri osnovna stuba pilot projekta Fondacije, a to su jačanje mekih veštna, mentorski program i platformu za međusobno povezivanje studenata i umrežavanje sa stručnjacima. Bilo je govora i o planovima za budućnost, pre svega o uključivanju većeg broja mladih ljudi u programe Fondacije.
Događaj je otvorio trio P Piccolo, čiji je violončelista Pavle Rakočević, polaznik našeg pilot projekta. Drugi deo muzičkog programa izveo je duo Hilares, predvođen Minom Matijašević, takođe našom studentkinjom.
Lideri u nauci i umetnosti: od fizike eksperimentalnih čestica do filmske režije
Vladimir Cmiljanović, osnivač i direktor švajcarske kompanije Swiss Rockets, koja se bavi istraživanjem najnovijih tehnologija u onkologiji, razgovarao je s Milošem, gde je, u dinamičnoj diskusiji, govorio o svojim poduhvatima na polju medicinskih inovacija.
Dragana Rogulja, neuronaučnica, profesorka neurobiologije na Medicinskom fakultetu na Harvardu, koja rukovodi timom istraživača u svojoj laboratoriji, predstavila je revolucionarna istraživanja o načinima na koje spavanje i telo međusobno deluju. Mladi istraživač iz njene laboratorije, Itan Glanc (Ethan Glantz), govorio je o svojim otkrićima i o načinu na koji naša sećanja menjaju naše ponašanje, na primeru istraživanja mužjaka vinske mušice.
Jovana Grahovac, redovna profesorka na Katedri za biotehnologiju Tehnološkog Fakulteta, Univerziteta u Novom Sadu, govorila je o biotehnološkim rešenjima kojima se bavi. Ona je i jedna od osnivačica Udruženja naučnica Srbije SRNA, pa je podelila s nama i svoja razmišljama o tome kako se može unaprediti komercijalizacija istraživanja.
Džejms Bičam (James Beacham), fizičar koji proučava eksperimentalnu fiziku čestica i promoter nauke, istraživač u eksperimentu ATLAS na Velikom hadronskom sudaraču u CERN-u, održao je uzbudljivo predavanje o crnim rupama i najnovijim saznanjima u ovoj oblasti, uspešno približavajući narativ savremene fizike širokoj javnosti.
Borko Furt (Furht), profesor na odseku za elektrotehniku i računarstvo na Univerzitetu Florida Atlantik i član savetodavnog odbora Istraživačko-razvojnog instituta za veštačku inteligenciju Srbije, govorio je o svom višedecenijskom iskustvu rada na fakultetima širom SAD, kao i o tome kako je došao do preko 12 patenata, od kojih se danas mnogi koriste na striming platformama poput Netfliksa.
Aleksandra Cvetanović Kljakić, naučna saradnica na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu, dobitnica velikih međunarodnih priznanja i nagrada, govorila je o svom izučavanju bioaktivnih molekula prirodnog porekla, njihovim izdvajanjem iz prirodnih izvora, i o tome na koji način će nam ovi biomolekuli obezbediti zdravije i kvalitetnije namirnice.
Klim Šipenko (Shipenko), jedan od najbližih Miloševih saradnika iz Rusije i reditelj s kojim je ostvario brojne filmske uspehe, na čelu s filmom „Izazov“, prvim u istoriji koji je snimljen u svemiru, govorio je, zajedno s Milošem, o iskustvu pomeranja granica u sedmoj umetnosti.
Srećni smo što smo započeli da pletemo ovu mrežu znanja: sa našim stručnjacima, sa gostima koji su nam se pridružili iz svih krajeva sveta, a posebno sa talentovanim mladim ljudima – studentima koje podržavamo, kao i onima koji pokazuju veliki potencijal.
Nadamo se da smo time postavili osnovu za buduće projekte i pokazali kako ohrabrujemo saradnju između mladih talenata i iskusnih stručnjaka iz različitih oblasti nauke, privrede i umetnosti, a sve u cilju spajanja najboljih sa najboljima i davanja pravog vetra u jedra našim mladim talentima